Damla damla mucize

Tadı bu kadar kötü bir şey daha bilmiyorum. Tentürdiyot gibi…Ama o kadar faydalı ki… Adı: Propolis.Annem iki hafta öncebana zorla içirmeye başladı.“Bir hafta kullan, iyi geldiğini hissetmezsen bırakırsın” dedi.

Bırakamıyorum.Zaten Başbakan Erdoğan da onu kullanıyormuş.Hala bu kadar enerjik olabilmesinin sırlarından biri bu herhalde…
    Propolis, aslında işçi arıların kendilerini korumak için kullandığı bir madde…
Ama insanlar için mucize.

İşçi arılar, kendilerini soğuktan ve hastalıklardan korumak için kavak, meşe, kayın, okaliptüs, akasya ağaçları ve kozalarından, bitkilerin tomurcuk ve filizlerinden reçinemsi bir madde topluyorlar. 
İşte propolis, bu maddenin adı.
Arılar, propolisle kovanı sterilize ediyorlar, bakterilere karşı koruma kalkanı olarak kullanıyorlar.

Peki, biz insanlara ne oluyor? 

Ankara Arıcılar Birliği Başkanı Selçuk Solmaz’a sordum. 

Nedir propolis?

Güçlü ve doğal bir antibiyotik.

Ne yapıyor?

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için yaşam kalitesini artıyor. Antiviral, anti bakteriyel özelliğe sahip.

Ne gibi rahatsızlıklara iyi geliyor?

Daha çok gribal enfeksiyonlarda, kan temizleme özelliğinden dolayı kalp ve damar rahatsızlıklarında, gut rahatsızlığı ve enfeksiyonlarda kullanılıyor. Ağız hastalıklarına da iyi geliyor. İltihap kurutma özelliğinden dolayı romatizma hastaları da hekimlerine danışarak kullanabilir. Farenjit, anjin olduğunda bir gün içinde iyileştiriliyor.

Benim bir rahatsızlığım yok ama yine de her gün kullanıyorum, yanlış mı yapıyorum?

Doğru yapıyorsunuz. Nereye giderseniz gidin yanınızda mutlaka propolis olsun. Avrupa’da çoğu kişi günlük yaşamlarında propolis tüketiyor. Çünkü direnci ve enerjiyi artırıyor. Muhtemel hastalıklara daha zor yakalanmanızı sağlıyor.

Nasıl kullanmak gerekiyor?

Kullanımı, kullanan kişinin ne amaçla kullanacağı kilo, boy ve yaşına göre değişir. Propolisi saf olarak alabilirsiniz. Doğrudan aldığınızda çok daha etkili. Ya da balla, suyla ya da diğer içeceklerle de karıştırabilirsiniz. Zaten damla halinde… 

Günde kaç damla kullanmalıyız?

Bir rahatsızlık söz konusu ise devamlı kullanım gerekir. Kişiye özel tavsiyelerde daha başarılı sonuçlar alınıyor tabii. Ama yetişkin kullanıcılarda günde dört damladan 100 damlaya kadar değişebiliyor miktar. 

Kullanan da alerji yapabilir mi?

Kişinin arı ürünlerine alerjisi olup olmadığı önemli. Çocukların kullanımında ise daha hassas davranılmalı ve hekime danışılmalı.

Peki diyelim düştüm dizim kanadı, propolis iyi gelir mi?

Evet, hatta Büyük İskender’in savaşta yaralı askerlerine kullandığı maddedir. Ayrıca akne ve uçuk için de haricen kullanılıyor.

Başbakan da propolis kullanıyormuş, doğru mu? 

Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan arıcılara destek verdi. Biz de onlara arı sütü, propolisten oluşan bir kokteyl hazırladık. Grupta takdim ettik. Hatta takdim ederken "Dünya liderleri performansınızı hayranlıkla izliyor" dedik. Zaten Başbakanın enerjisinden de bu anlaşılıyor.

Propolisin kansere karşı etkisiyle ilgili söylenenlere yorumunuz ne?

Onu tıp bulacak. Ancak bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olduğu için araştırmacılar kadar umutluyum. Biz de bu konudaki bilimsel araştırmalara destek veriyoruz. Propolisin, arı sütünün ve polenin insan sağlığına yararlarını büyük bir projeyle ve üç üniversite ile birlikte, konusunda uzman çok değerli bilim insanları ile araştırdık.

Peki, her gördüğümüz propolis yazan şişeye güvenebilir miyiz?

Hayır. Her propolise güvenilmez. Kullanacaklar hangi markayı tercih edecekleri konusunda ön araştırma yapmalılar ve toz propolis yerine sıvısını tecih etmeliler.